Innowacje w opakowaniach giętkich – ekologia i recykling – przegląd najnowszych trendów
Aktualne trendy w biznesie, wymogi prawne, a także oczekiwania klientów skłaniają wiele firm do podejmowania działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko. Wiele produktów jednak wymaga stosowania tzw. opakowań giętkich. Jak wykażemy poniżej, choć popularne i w wielu sytuacjach wprost konieczne, mogą być wymagające, jeśli chodzi o ich ponowne przetwarzanie. Dlatego opracowuje się szereg procedur oraz nowoczesnych technologii, mających na celu zmniejszenie ich oddziaływania na naturę. Poznaj najnowsze trendy dotyczące tych produktów!
Czym są opakowania giętkie?
Jak z samej nazwy wynika, opakowania giętkie charakteryzują się elastycznością. Produkuje się je z różnych materiałów – do niedawna głównie z tworzyw (w tym ich mieszanek), teraz także z papieru i nie tylko. Ich przewagą nad innymi typami opakowań jest możliwość nadania im niemal dowolnego kształtu.
Do ich podstawowych funkcji należy m.in. zabezpieczenie całych partii artykułów przed uszkodzeniem np. w czasie transportu, jak i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi (co wynika z faktu, że są łatwe w uszczelnieniu). Na nie również wykonuje się nadruki z oznaczeniem produktu oraz informacjami o nim.
Przykładami takich opakowań są m.in.:
-
torebki foliowe,
-
worki doypack,
-
blistry,
-
folie stretch,
-
siatki na warzywa lub owoce.
Opakowania giętkie – kłopotliwe w recyklingu
Choć w wielu sytuacjach potrzebne, to artykuły te stanowią nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o ich przetwarzanie i odzyskiwanie z nich surowców. Problem jest tym większy, że ilość opakowań giętkich rośnie w ogromnym tempie. Często też używane są jednorazowo i – zamiast trafiać do punktu recyklingu – lądują na wysypiskach lub przedostają się do środowiska. Wystarczy wspomnieć, że w samej Europie odzyskuje się około 8% ogółu opakowań giętkich. Na szczęście coraz bardziej dostrzega się ten problem. Dlatego w ostatnich latach opracowano sposoby na radzenie sobie z nim.
Jak radzić sobie z opakowaniami giętkimi – aktualne trendy
Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję bardziej przyjaznych środowisku tworzyw, ale i stworzenie metod skutecznego recyklingu materiałów. Jednak nowe rozwiązania obejmują nie tylko firmy zajmujące się produkcją opakowań elastycznych czy ich przetwarzaniem, ale i samych konsumentów. Jakie są aktualne, ekologiczne trendy w tym zakresie?
Przeczytaj też wpis o:
Etykietach przyjaznych dla środowiska
Monomateriałach i zmianach w branży etykiet i opakowań
Skuteczny recykling opakowań
Jednym z największych wyzwań było odzyskanie surowców, jakie posłużyły do wytworzenia tych artykułów. Wynika to m.in. z faktu, że często stosowano różnego typu laminaty. Ich natura sprawia, że recykling opakowań giętkich był trudny i nieopłacalny. Dlatego aktualny trend polega na m.in. stopniowej rezygnacji z kombinowanych tworzyw na rzecz jednego typu plastiku. Powstaje też coraz więcej centrów zbiórki, sortowania i przetwarzania, w tym także z inicjatywy np. producentów żywności, takich jak Nestlé.
Nowoczesne metody sortowania – system BOSS
Stale rozwijane są również metody umożliwiające odzyskanie surowców z materiałów kombinowanych. Pozwala na to m.in. technologia Baffled Oscilation Separation System (BOSS). Do odfiltrowania różnych frakcji wykorzystuje się wodę, w której część tworzyw opada na dno, a inne unoszą się na powierzchni. Dzięki temu w krótkim czasie i skutecznie można oddzielić tworzywa trafiające później do ponownego użytku.
Wytwarzanie opakowań giętkich z materiałów nadających się do kompostowania
Jednym z najważniejszych trendów w wytwarzaniu takich produktów jest używanie tworzyw pozyskanych z naturalnych surowców, które mogą być ponownie przetworzone lub trafić na kompost. Tyczy się to m.in. celulozy, z której produkuje się nie tylko papier, ale i folie. Wśród materiałów na biodegradowalne opakowania giętkie wyróżnia się też np. skrobię kukurydzianą czy polihydroksyalkany.
Bądź pro-eko! Wybierz ekologiczne opakowania dla swojej firmy
Opracowuje się coraz więcej sposobów na to, by uczynić te produkty bardziej przyjaznymi dla natury. Co więcej – sami konsumenci znajdują metody na ponowne wykorzystanie torebek, folii etc. przez tzw. upcykling, czyli wykorzystanie ich do innych celów. Wybierając opakowania giętkie, możesz sprawić też, że będą one atrakcyjne wizualnie, zlecając nam wykonanie wydruku na nich, w tym m.in. z oznaczeniami dotyczącymi sposobu selekcji. To z pewnością zachęci klientów do potraktowania ich inaczej niż zwykłe odpady. Sprawdź naszą ofertę teraz!
wróć