Technologie w drukowaniu etykiet – druk fleksograficzny, sitodruk, druk cyfrowy

Technologie w drukowaniu etykiet – druk fleksograficzny, sitodruk, druk cyfrowy

Co przyciąga wzrok do produktu? Z jednej strony to marka i chwytliwa nazwa. Z drugiej – odpowiednia ekspozycja. Jednak ani jedno, ani drugie nie zda egzaminu, jeśli na danym artykule nie ma stosownej etykiety. Ten element opakowania odgrywa istotną rolę w identyfikacji wyrobu – zarówno jeśli chodzi o to, czym jest, z czego został wykonany, jak i jaki producent za niego odpowiada. Wyprodukowanie estetycznego oznaczenia może stanowić pewne wyzwanie, szczególnie w zakresie doboru odpowiedniej techniki. Dlatego poniżej prezentujemy poszczególne technologie w drukowaniu etykiet i wskazujemy ich najważniejsze zalety i wady. Zachęcamy do lektury! 

 

Aktualne metody tworzenia etykiet 

Obecnie stosuje się różne techniki w tworzeniu takich oznaczeń. Ich dobór w dużej mierze zależy od oczekiwanego rezultatu, ale i m.in. materiału, z którego się korzysta w produkcji. Etykiety mają również rozmaite typy wydruku, w tym np. termokurczliwe czy etykiety samoprzylepne. Warto też zwrócić uwagę na wielkość nakładu – ma on niebagatelne znaczenie dla wyboru odpowiedniej metody drukowania. 

Do najpopularniejszych technologii zalicza się m.in.: 

  • druk fleksograficzny, 

  • sitodruk, 

  • druk cyfrowy. 

Więcej o nich dowiesz się z dalszej części artykułu. 

 

Czym jest druk fleksograficzny? 

To jedna z najpowszechniej wykorzystywanych metod, a jej początki sięgają nawet w XIX stulecia. Przez te wszystkie lata była ona stopniowo rozwijana, a dzisiejsze możliwości druku fleksograficznego sprawiają, że jest jednym z najlepszych sposobów na tworzenie etykiet. Na czym jednak polega ta technika? 

Otóż technologia ta wykorzystuje elastyczną matrycę z tworzywa sztucznego oraz wałki rastrowe. Dzięki temu kolory są precyzyjnie nakładane na podłoże – dodajmy – które może być wykonane z różnych materiałów. Jak to działa dokładnie? Wszystko zaczyna się od projektu. Na jego podstawie powstaje specjalna forma. Z jej pomocą grafika nanoszona jest np. na etykietę. Trzeba też wybrać stosowną farbę – szybkoschnącą i trwałą. Gdy urządzenie i jego elementy zostaną przygotowane – przystępuje się do pracy. 

Ze względu na wysoką jakość wydruku, jak i odporność na najróżniejsze czynniki, w tym m.in. atmosferyczne, druk fleksograficzny znajduje zastosowanie w wielu branżach. Z tych powodów popularne jest też drukowanie etykiet tą metodą. Technologia fleksografii pozwala na wykorzystanie takich materiałów jak np.: 

  • papier, 

  • tektura, 

  • folie i opakowania plastikowe, 

  • materiały laminowane... 

... i wiele innych. Jest więc wysoce uniwersalna. Wysokość kosztów początkowych jednak sprawia, że sprawdza się ona w przypadku większych nakładów. 

 

Co to sitodruk i jak wygląda produkcja etykiet ta metodą? 

Nazywana także drukiem sitowym, technika ta polega na – chyba bez niespodzianki – wykorzystaniu sita o niewielkich oczkach do tworzenia rozmaitych wzorów. Po utworzeniu szablonów na ich podstawie przenosi się je na wybrany materiał. Tego rodzaju wydruk etykiet charakteryzuje się wysoką precyzją i rewelacyjną jakością wykonania. 

Jak to wygląda w praktyce? Na siatce z użyciem ww. wzoru tworzy się szablon. Takie sito ma w wybranych miejscach zablokowane oczka, co zapobiega przeciskaniu się farby. Dzięki temu powstaje precyzyjna odbitka. Do blokowania otworów wykorzystuje się specjalną, światłoczułą emulsję, którą się naświetla i utrwala na siateczce. 

Sitodruk może być wykorzystywany na najróżniejszych materiałach. Dobrze wygląda i skutecznie utrwala się na powierzchniach papierowych, metalu, PVC, plastiku i tkaninach. Dzięki temu świetnie sprawdza się także w drukowaniu etykiet. Jest jednak relatywnie wolny. 

Jesli zainteresował Cię temat sitodruku sprawdź nasz ponizszy wpis:

Sitodruk w produkcji etykiet

Druk cyfrowy – jak powstają etykiety tą metodą? 

Cyfrowe technologie są coraz popularniejsze również w druku. W tym przypadku do pracy zostają zaprzęgnięte komputer i specjalna drukarka. Nie potrzeba sit czy matryc – całą pracę wykonują głowice drukujące lub bębny światłoczułe (w zależności, czy mamy do czynienia z technologią atramentową, czy laserową) na podstawie zadanych parametrów z użyciem programu graficznego. To szybka metoda drukowania etykiet, spisująca się najlepiej w sytuacji, gdy potrzeba w krótkim czasie niewielkiego nakładu oznaczeń na opakowania. 

Praca zaczyna się od przygotowania projektu. Co istotne – w razie konieczności, w toku produkcji, łatwo i szybko wprowadzi się poprawki. Gdy ten zostanie już zaakceptowany – można od razu przystąpić do wydruku etykiet. Zarówno tempo ich wytwarzania, jak i wysoka jakość sprawiają, że technologia ta idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy w danym momencie potrzeba przygotować niewielką ilość oznaczeń na wyroby. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wraz z wyższym nakładem rosną koszty i – powyżej pewnego pułapu – technika ta często okazuje się nieopłacalna. 

 

Którą metodę wybrać? Chętnie pomożemy Ci zdecydować! 

Każda z powyższych technologii ma swoje wady i zalety. Która z nich jednak będzie najlepsza dla Twoich celów? Jeśli nie jesteś tego pewien – chętnie pomożemy Ci w tym wyborze. Wskażemy, jakie korzyści mogą przynieść poszczególne metody drukowania etykiet w Twoim przypadku. Stawiając na ofertę drukarni etykiet AZColor, decydujesz się na wsparcie profesjonalistów z kompleksowym i indywidualnym podejściem. Dzięki temu wiesz, że otrzymasz nie tylko wysokiej jakości oznaczenia na produkty, ale i zoptymalizujemy dla Ciebie cały proces pod kątem wydatków. Zachęcamy do kontaktu! 

wróć
ozdobnik
nasi partnerzy
  • Fasson
  • Gallus
  • Hei
  • Jurmet
  • Pc print
  • Sericol